Цікаві факти

Найбільші "очі" в світі

Туманність Равлик була відкрита Карлом Людвігом Хардінгом в 1824 році. В зв'язку з характерним видом користувачі Інтернету і журналісти охрестили її як «око Бога».

Туманність знаходиться у сузір'ї Водолія на відстані 650 світлових років від Сонця і охоплює область простору в 2,5 світлових років. Це чи не найбільше «око» у Всесвіті.

Ришат (Гельб-ер-Ришат) – геологічне утворення, розташоване в західній частині пустелі Сахара на території Мавританії. Його діаметр дорівнює 40 км, тому побачити утворення повністю можна лише з космосу.

З-за зовнішнього вигляду його називають «око Сахари» або «око Африки». Структура Ришат ідеально кругла і утворилася близько 600 мільйонів років тому, ймовірно, внаслідок тектонічних здвигів земної кори.

Неймовірні очі тварин

Вважають, що у тварин обидва ока мають бути однаковими та бачити одне і те ж, однак дослідження очей шпака (Sturnus vulgaris), проведені проф. Н.Хартом з Квінслендського університету (Австралія) в 2000 році, показали, що в правому оці птахів міститься більше колбочок, які відповідають за розпізнавання руху, а в лівому – за кольоросприйняття. Вчені припускають, що очі шпака виконують різні функції, тому птахи по черзі розглядають предмети то одним, то іншим оком.

Шестиока риба-привид батіліхнопс (Bathylychnops exilis), що мешкає в океані поблизу Азорських островів на глибині 500-1000 м., має унікальну оптичну систему: її очі поділені горизонтально на дві нерівні частини. Основні, великі, очні яблука дивляться догори. Нижня частина ока значно менша, і спочатку її вважали за біолюмінісцентні органи, які досить поширені серед глибоководних риб. Однак, при детальному вивченні, з’ясувалось, що це другі очні яблука, які є додатковими очима. Кожне з цих очних яблук має власний кришталик та сітківку і, можливо, служить для збільшення чутливості зору батіліхнопса в глибоководному просторі. Але це не єдина аномалія оптичної системи цих риб. Вчені знайшли ще один її сюрприз: позаду других є третя пара «очей», ще менших, ніж другі, але більш складно влаштованих. В цих «очах» немає сітківки, і вони служать для того, щоб направляти в головну пару очей риби додаткове світло, посилюючи тим самим їх чутливість та здатність бачити.

Хамелеон під час полювання, щоб не видати своєї присутності, рухає не головою, а лише очима. Очі хамелеона можуть обертатися та фокусуватися незалежно одне від одного та бачити різні предмети одночасно. Це дає їм огляд на 360 градусів навкруги тіла, і доки одне око слідкує за здобиччю, інше озирається, чи немає небезпеки. Також у хамелеона дуже добрий зір як для рептилій, що дозволяє їм бачити мілких комах з великої відстані (5-10 м.)

В Карибському морі мешкає чотириока риба Anableps anableps, у якої обидва ока розташовані на верхівці голови та поділені горизонтально на дві половинки, кожна з яких має свою власну райдужку і сітківку. Це дозволяє рибині, що пливе біля самої поверхні води, виглядати верхньою половиною ока комах, а нижньою слідкувати за ситуацією під водою. Нижня частина кришталика у даної риби товща, ніж верхня, що забезпечує гарний зір в водному середовищі.

Оптичні ілюзії

Оптична ілюзія – це помилка зорового сприйняття, викликана неадекватністю корекції зорового образу нашим мозком. Оптична ілюзія виникає у випадку, коли спостерігач свідомо чи несвідомо дає картині, яку спостерігає, пояснення, що не відповідає дійсності. Також вона може біти зумовлена фізичними причинами («зламана ложка» в склянці з водою).

Нижче наведено декілька прикладів оптичних ілюзій.

Малюнок 1

Малюнок 3

Малюнок 5

Малюнок 2

Малюнок 4

Мал. 1, 2 - ілюзія руху

Мал. 3, 4 - ілюзія сприйняття кольору: на темному фоні той самий колір здається іншим, ніж на світлому.

Мал. 5 - при фіксації погляду в місцях перетину ромбів чорна точка «блукає» - змінює своє положення.